GMT+2 İstanbul

Belirsiz Haftaya Bakış

30 Eylül 2012 Kategori : Haberler

Belirsiz Haftaya Bakış

Piyasalar Ekim ayına girerken ekonomik gündem yoğunlaşıyor. Öncelikle global üretim ve A.B.D işsizlik verileri hakkında fazla olumlu bir sonuç beklenmiyor.

S&P 500 haftada % 1.3 düşmesine rağmen ,son 3 ayda S&P 500 % 5.9 kazandırdı. Bu sonuç 2010’dan bu yana en iyi çeyrek dönem. Bu sonuç bir yandan düzeltmenin yakında olduğunu düşündürtüyor. Ekonomik verilerin oluşturduğu olumsuz beklenti  yatırımcıları endişeli tarafta olmasını sağlıyor.

Olumlu tarafta olanlar ise İspanya bütçesinin onaylanmasının kurtarılma başvurusuna yol açacağı ve piyasadaki belirsizliği ortadan kaldıracağına inanıyor.

Bernanke Pazartesi günü bir konuşma yapacak ve son FOMC toplantısının tutanakları hafta içinde yayınlanacak. Haftanın agendasında önemli toplantılar ECB, İngiltere Merkez Bankası ve Japon Merkez Bankası. ECB ve Boj ( İngiltere M. B ) toplantıları Perşembe  günü  Japonya Merkez Bankası toplantısı Cuma günü yapılacak.

İspanya’nın kurtarılma başvurusunu yapması, Japonya’nın ilave müdahele açıklaması piyasalara boğaların gücünü geri getirebilir. Tersine eğer İspanya ve ECB ilerleme kaydetmezlerse ve Rajoy başvuru hakkında olumsuz açıklamalar yaparlarsa piyasa tersine döner ciddi satış baskısı altına girer.

Çin  fabrika ve iş dünyası şartlarını gösteren veriler  Pazartesi  açıklanacak.

Çarşamba günü ISM U.S hizmetler sektörünü ( satınalma Müdürleri endeksi )

Eylül “tarımdışı istihdam “ verisi Cuma günü açıklanacak. Bu veriden çıkan sonuç Çarşamba akşamı başlayacak Başkanlık tartışmalarında  ( Obama ile Romney arasında ) önemli bir yer tutacak. Eğer Romney çok ciddi bir atak yapamazsa Obama’nın oyları daha da artacak.