GMT+2 İstanbul

FED piyasaları uçurdu

13 Eylül 2012 Kategori : Haberler

FED piyasaları uçurdu

Sonunda beklenen gerçekleşti ve FED  sonu açık parasal genişleme  yapacağını açıkladı. Programın 2 ayağı var. Biri mortgage'a dayalı kağıtların alımını yapmak,diğeri "Operation Twist " programında verilen uzun vadeli kağıtları satın almak.

FED mortgage’a dayalı kağıtları aylık 40 milyar dolar miktarında alım yapacak. Bu alım süreci işsizlik bariz bir şekilde düzelene kadar devam edecek. FED'in diğer yöntemi "Operation Twist " döneminde verilen uzun vadeli kağıtların alımı.Elindeki kağıtların vadesini uzatmak için Haziran’da açıkladığı OT programına devam edecek . Yıl sonuna kadar her ay 85 milyar dolarlık uzun vadeli hazine kağıdı miktarını artıracak. Ayrıca 2015 yılı ortasına kadar faziler düşük seviyede devam edecek.

FED'in bu sefer düzeltmeye çalıştığı problemin işsizlik olması çok olumlu.Bernanke'nin 5 milyondan fazla insanın son altı ada işsiz olduğunu ve bunun bir kısmının artık iş aramayı bıraktığını belirtmesi programın düzeltmeye çalıştığı ana unsur olduğunu ortaya koydu.  Bernanke düşük faizli ortamda borsaların arttığı konut fiyatlarının yükseldiği bir Amerika'da tüketiminin artacağı ve buna paralel olarak şirketlerin yatırım yapma atağının tekrar hız kazanacağına inandığını söyledi. Yani refah etkisi artıkça ekonomi düzelir saptamasını çok belirgin yaptı.

Açıklama yapıldıktan hemen sonra EUR/USD 1.2962’ye fırladı .Daha sonra 1.2860’a indi . Detayların anlaşılmasıyla tekrar yukarı çıkmaya başladı. Aslında program kendi içinde oldukça agresif sayılabilecek bir program. Açıklama ilk yapıldığı dakikalarda ilk başta aylık 40 milyar dolar miktarı az bulundu algılaması oldu. Daha sonra  karasızlıktan kurtulan piyasalar ivme kazanarak artmaya başladı. Altın 1770 , S&P500 1460 seviyelerine kadar çıktı. EUR/USD  1.30 , GBP/USD 1.6170 seviyesini  gördü.