GMT+2 İstanbul

Draghi’nin Günü; Euro kurtarılacakmı ?

06 Eylül 2012 Kategori : Haberler

Draghi’nin Günü; Euro kurtarılacakmı ?

Dün öğleden sonra sızan habere  göre "ECB  limitsiz bono alımına başlıyacak ; yakın vadeli bonoları alıp vade uzatacak böylece para arzını artırmayacak". Haber bu şekildeydi ve piyasalara bomba etkisi yarattı. Herkesin gözü bugün yapılacak toplantıda .Yatırımcılar bu uygulamanın nasıl İspanya ve İtalya’nın bozulan borçlanma maliyetlerini etkileyeceğini ,borçlanmanın nasıl ucuzlayacağını merak ediyorlar.

Bilindiği gibi ECB nin piyasaya müdahele etmesi konusunda Almanya tarafında büyük tartışmalar var. Bundesbank Başkanı bu konuya karşı olduğunu net bir şekilde belli etmişti ama şu anda artık politika gereği susmak zorunda. Draghi’nin arka planda bu konularla uğraş verdiği ve piyasaya Temmuz’da verdiği sözün arkasında durmasının gerektiğini biliniyor. Özellikle " Bana inanın bu kurtarmaya yetecektir" sözü artık bunun son en önemli hamle olduğunu ortaya koyuyor. Piyasanın bu beklentileri bugünkü toplantıda karşılanmak zorunda. Bu toplantıda bono alımını ne şekilde yapacak; günlük mü, haftalıkmı,  hedef faiz seviyesi  ve alım miktarı gibi konular merak konusu. Özellikle, şeffaflık konusunda da gelişme bekleniyor; geçen hafta bu konuyla ilgili Draghi açıklama yapmıştı. Bono alımı koşularının şeklinin piyasa tarafından kolay takip edilebilmesi güven sağlamak açısından çok önemli. Ancak, bu konulara yine de bugün ne kadar açıklama verebileceği şüpheli. Bu tür bir uygulamanın kuralları şartları mutlaka kolay olmayacak. Uygulamanın arka plandaki bürokratik işlemler uzun olacağı için uygulamanın hemen bugün başlaması imkansız .

Diğer bir konu bu bono piyasasına özel sektör için ne kadar bir cazibe yaratılıp yaratılmayacağında. Merkez bankaları bono satışında tercihli kreditör ( prefered creditor ) konumlarını korumak isterler. Bu özel yatırımcılar için  problem yaratabilir. Çünkü kamu payını artırdıkça özel yatırımcılarda uzakta kalmaya başlıyorlar.

Dikkatler  Bono  Alımında, ECB faiz kararı ikinci planda

ECB müdahelesinin şartları İspanya’nın kontrollü kurtarılma uygulamasına girmesini kolaylaştıracak veya çıkmaza sokacak. ECB'nin yardım elini uzatabilmesi için İspanya'nın resmi başvurması bekleniyor. Bunun içinde koşulların hakkında önemli ve politik bir karar vermesi gerekiyor. Zira İspanya hükümeti için sular kaynamaya başladı.  Rajoy bankaları için ekstra 100 milyar Euro ya ihtiyaç olduğunu ama bunun kararını vermek için şartlara bakmalarının gerektiğini söyledi.

ECB’nin bugün faiz konusunda ne karar vereceği ikinci planda kaldı. Dikkatler bono alım konusunda  ancak ülkeler arasındaki fazi farkı aslında bu konuyu öneli kılıyor. ECB’nin faizi 0.75 bazılarına göre yüksek, bazılarına göre düşük algılanıyor. Bu konu  gelecek ay toplantısına kalabilir.

Diğer koşullar ise  Alman  Anayasa Mahkemesinin 12 Eylül'de  ESM hakkında oyunu ne şekilde vereceği.

ECB Basın açıklaması 15:30'da.