GMT+2 İstanbul

Draghi bekleneni verdi

06 Eylül 2012 Kategori : Haberler

Draghi bekleneni verdi

Bugün Draghi beklenen hareketi yerine getirdi ve limitsiz bono alım programını devreye soktuğunu açıkladı. Bunun sonucunda ,Euro sonunda beklediği dalgayı yakaladı ve US dolara karşı 2 ayın en yüksek değerine ulaştı. Bu 3 yıldır uygulanan tedbirlere göre bugüne kadar açıklanan en agresif plan oldu. En kritik bölüm sonunun açık oluşu fakat şartlara bağlı oluşu. Kısa vadeli kağıtlar alınacak böylece borçlanma maliyetleri düşecek . Plan ikinci piyasada limitsiz bono alımını kapsıyor ve merkez bankalarının kredilerine ulaşımı daha kolaylaştırıyor ve bono piyasası için destek ve kurtarılmayı bekleyen ülkeler için ortak standardaları yumuşatıyor.

Bugün aynı zamanda Merkel ve Rajoy  toplantısı vardı. Rajoy henüz Draghi konuşmasını dinlemediğini ve bir fikir yürütmeyeceğini belirtti. İspanya'nın cevabı önemli olacak. Önce ECB planlarının incelenmesini beklemek gerekiyor.

ECB faizleri değiştirmedi ve 2013 büyüme beklentisini  - % 0.4%  ile %  1.4 arasına çekti. Draghi enflasyonu bu yıl % 2'de gelecek yıl % 2 altında öngördüklerini belirtti.