GMT+2 İstanbul

BOJ tutanaklarına rağmen MB’den haber yok

24 Eylül 2012 Kategori : Haberler

BOJ tutanaklarına rağmen MB’den haber yok

BOJ toplantı tutanaklarına göre Japon Yeni  inatçı  bir şekilde değerli kalmaya devam ettikçe ekonomi zorlanmaya devam ediyor ve zaten zorda olan Avrupa'ya yapılan ihracat tahminlerinde düşüş riski artıyor. Tutanaklarda yazıldığına göre, işte bu nedenle Japon para otoriterileri  daha cesur bir politikaya dönüş yapacaklarını belirtiyor. Üyeler aslında ekonomide gidişatın büyümeye doğru olduğunu kabul ediyorlar . Bir üye 2 yıl sonra deflasyonu hala yenemediklerini bu nedenle politika değişimine gitmeleri ve daha büyük bir adım atmaları gerektiğini bildirdi.

BOJ üyeleri aynı zamanda Merkez Bankasının enflasyon tahminlerini yükseltmelerini  ve FX  kurlarına etki etmelerini tavsiye etti. MOF üyesi fiyatların % 1 artabileceğine inandığını belirtti.

Bütün bu görüşlere rağmen henüz ciddi bir adım atılmadı. Büyük çapta bir Q3 programı  trendi ancak etkiliyebilir, kaldı ki Avrupa ve US  programlarını açıkladılar. Ortada bir kurlar savaşı var. İhracatlarını artırabilmek için ülkeler kurlarını daha cazip düzeye çekiyorlar. Ancak,Japonya hala  farklı bir program açıklamadı. Piyasalarda bunu fiyatlıyor ve Yen dolara karşı değerlenmeye devam ediyor. Böyle devam ettiği müddetçe Yen kuvvetli kalmaya devam eder. USD/JYP 78 - 77.90 rekor seviyelerinde . Bu gidişle 77 seviyeleri görülmesi sürpriz olmaz.

EUR/JYP,  USD/JYP   trade planlarıma  üye bölümünden bakabilir  üyelere özel twit hesabından  yakın takip edebilirsiniz.