GMT+2 İstanbul

Alman Anayasa Mahkemesi beklenen kararı açıkladı

12 Eylül 2012 Kategori : Haberler

Alman Anayasa Mahkemesi beklenen kararı açıkladı

Alman Anayasa mahkemesinden beklenen karar çıktı. Almanya’nın Avrupa Kurtarma Fonuna yapacağı yardım anayasaya aykırı bulunmadı. Ama bir yere kadar. Mahkeme Almanya’nın sorumluluğunun 190 milyar ile sınırlı olduğunu ve bu sınırın üstü parlamentoda alınacak yetkiyle devam edilebileceğine karar verdi. Bu piyasanın beklediği bir şey olduğundan piyasalar olumlu cevap verdi. EUR/USD  oylama açıklama sırasında 1.2825  seviyelerine kadar geriledi ve karar açıklandıktan sonra 1.2920 seviyelerine çıktı. Böylece tüm risk iştahı içeren enstrümanlar alışa geçti.

Gündemden bu olayda kalktıktan sonra bugün ikinci önemli konu Hollanda seçimleri. Seçime katılan en önemli dört adayında Avrupa’daki krize bakış şeklinde farklılıklar var. Buna göre yönetimde oluşabilecek problem ESM  kararlarında problem yaratabilir. Şu anda Hollanda’da yaşanan olumsuz ekonomik şartları  konuyu  politik açıdan riskli hale getirebiliyor.

Anketlere göre Liberal ve İşçi partisi birbirine çok yakın . Ancak, 150 sandelye 10 parti arasında paylaşılacak ve bir koalisyon hükümeti olacağına kesin gözle bakılıyor. Bu koalisyonun kurulmasında anlaşmalar uzayacağı biliniyor.  Akşam sonuçlar Hollanda Devlet kanalından verilecek.