GMT+2 İstanbul

Jackson Hole Beklentileri

27 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

Jackson Hole Beklentileri

Her yıl, dünyanın önde gelen Merkez Banka başkanları ve ekonomistler Jackson Hole'da dünyanın ekonomik durumunu görüşürler. Son yıllarda bu toplantı popülaritede G20 toplantısını  geride bıraktı. Çünkü gelecekte uygulanacak ekonomik politikaların sinyali burada veriliyor.

İçinde bulunduğumuz ortamda Amerika, Avrupa 'daki sorunların yanında Çin ekonomisinde bile problemlerin oldukça ciddi seviyeye gelmesi  uygulanacak yeni politikaların önemini daha da artırıyor. Bu nedenle yatırımcılar nefeslerini tutmuş Jackson Hole, Wyoming, toplantısında  ortaya çıkacak kararları bekliyorlar. Artık Dünya ekonomik büyümenin ne nasıl ivme kazanacağını merakla bekliyor.

Cuma günü Bernanke Jackson Hole'da konuşacak. Ama saati belli değil. Muhtemelen Cuma günü US piyasalar kapandıktan sonra konuşma başlıyacak. Draghi ertesi gün Cumartesi günü konuşacak. Yani bu iki konuşmanın asıl etkisini  gelecek hafta Pazartesi  Asya oturumunda görüyor olacağız. Avrupa'nın içinde olduğu ortam nedeniyle  Draghi'nin konuşması  Bernanke'nin konuşmasından daha etkili olacaktır. Bernanke  bunu daha önce de belirtmişti.

2010'da  Jackson Hole'daki konuşmasında Bernanke  Q2'nin nasıl uygulanacağını hakkında ipuçları vermişti. Aslında FED'in son  toplantı  tutanaklarından da anlaşıldığı gibi para harcamadan sadece açıklamalarla ve demeçlerle bu süreç idare edilmeye çalışılıyor. Q3 beklentisi ile piyasaların performansı ortada.

Seçimlerde düşünüldüğünde Q3  reçetesi iki etapta olabilir. Eylül'de ilk etapta düşük oran oltasını  atabilir, daha sonra belki 2013'de bono - varlık alım programını ortaya koyabilir. Varlık alım programı denince de mortgage'a dayalı kağıtlar mı yoksa  hazine bonoları mı ? Menü oldukça uzun.

Ancak gelecek 2 ay içersinde QE açısından bir adım atılmazsa piyasalar buna sert cevap verirler. Ama eğer QE gerçekten uygulamaya konursa  bu piyasalar için yılın hareketi olur.