GMT+2 İstanbul

Yunanistan kemerleri gevşetmek istiyor

16 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

Yunanistan kemerleri gevşetmek istiyor

Yunanistan ve İspanya Haberleri Euro'nun Yönünü aşağı döndürdü :

Yunanistan Başbakanının gelecek hafta Merkel ve Fransız Başkanı Hollande ile özel görüşmeye gitmesi şimdiden spekülasyona neden oldu. Toplantıda görüşülecek öncelikli konunun 2 yıllık kemer sıkma süresinin 4 yıla uzatılması olacağı söyleniyor. Anlaşma bütçe açığının % 2.5 düşürülmesi ancak Samaras'ın % 1.5 düşürülmesinin pazarlığını yapacağı söyleniyor. Bu pazarlığın kolay olmayacağı kesin. Ayrıca ilave olarak 20 milyar Euro'nun 2013 ve 2014 fonlaması için gerektiği belirtiliyor. Merkel'in sözcüsü Almanya'nın duruşunu değiştirmediğini özellikle belirtmesi ortamı gerginleştirdi.Yunanistan ekonomisinin 2. çeyrekte % -6.2 daralması ülkenin Eurozone'dan çıkarılması ihtimalinin oldukça yakın olduğunu ortaya koymaya yeterli. Dün bu haberler  ortamı oldukça gerdi ve EURUSD  1.2324'den  1ç2260 seviyelerine kadar geriledi.

İspanya Başbakan Rajoy "resmi kurtarılma" kararının verilmesinden önce ECB' nin bono alım kararını bekliyeceğini belirtti. İspanya'da bankalar Haziran'a göre % 11 daha arttı ve 375.5 milyara çıktı. Piyasa yatırımcıları ECB' den bir hareket bekliyor. Bu konuyla ilgili bu hafta sonu kapsamlı haftalık raporunu okuyunuz.

Amerika'da enflasyon (CPI) beklenenden daha zayıf %1.4'e geriledi. Temmuz Çekirdek (CPI) yıllık  ( yoy ) % 2.1'e geriledi.Empire state imalat endeksi -% 5.85'e geriledi. Tahminler % 7. TIC sermaye akışı Haziran'da büyük düşüş gösterdi $ 9.3 milyar . Temmuz endüstriyel imalat tahminlerden ( % 0.5) daha iyi geldi % 0.6.  Ancak  10 yıllık Amerikan tahvil faizinin %1.70 seviyesine çıkması takip ediliyor. Son 3 ayın rekor seviyesi.

Pound  Euro'ya karşı dün değer kazandı. Bunda en önemli etken işsizlik verisinin düzelmesi ve Haziran'da  % 8.0 'e düşmesi. Ayrıca BOE'nin toplantı tutanakları faiz indiriminin çare olmadığını belirtmesi , bu konuda endişe taşıyan yatırımcılara moral verdi.Faiz % 0.5 'te kalıyor ve varlık alım tutarı değişmiyor. Buradaki tek fark daha önce (QE ) isteği olmayan bazı üyeler artık QE'e yeşil ışık yakıyor. Zaten varlık alım programı bir çeşit QE. Bu programda artış olması Ekim-Kasım aylarını bulacak gibi. Bütün bunların üstünde Olimpiyatların ekonomiye katkısı tartışma kabul etmez. Ancak, bu geçici faktörler kalktığında ekonomi bu daralmadan nasıl kurtulacak, piyasa bunu merak ediyor. Bu zayıf verilere rağmen poundun kötüler içinde iyinin olduğu algısı devam ediyor. Dün  pound faizleri artış içindeydi.

Bugün İngiltere'den  Perakende Satış verisi yayınlanacak. Bu şekilde Olimpiyatların ekonomiye tüketime etkisi kesinleşmiş olacak. Faiz indirim kararı olmayacağı ( en azından birkaç ay için ) belli olan  GBPUSD  hareketlerindeki zayıflık yönün aşağı olacağını ima ediyor. Yukarı denemelerinde 1.5700 üstünde kalıcı bir duruş sergileyemedi. Bu sabah veri yayınlanmasından önce  1.5675'den 1.5633 seviyelerine kadar gevşedi. Şu anda yukarı yönde bir pozisyon alınması için erken. Tahminimce  perakende satış verisi tahminlerden (-0.1'den) daha iyi gelebilir. GBP/USD detaylı analiz  için   http://pararehberim.com/2012/08/gbpusd-analiz-16-08-2012/

Daha sonra Eurozone enflasyon verisi bulunuyor. Tahminler % 2.4. Bir süpriz olacağını zannetmiyorum.

Öğleden sonra US işşizlik başvuruları açıklanacak. 365 bin tahmin var. Bunun yanısıra, devam işşizlik başvuruları , yapı ruhastları ve konut başvuruları verisi açıklanacak. QE  beklentisi üzerinde kanaatı iyice pekiştirecek olan bu veriler önemli.

Ham petrol fiyatlarında artış  devam ediyor, WTI  94.16. Altın'da hafif toparlanma ile 1602 seviyelerine çıktı. Ancak detaylı bilgi ve analiz için altın ile ilgili bülteni okuyunuz. S&P 500 1410'u gördükten sonra 1407'ye geri çekildi.

EURUSD  D detaylı teknik analiz için üyelere ait bölüme bakınız

EURUSD H4 Büyütmek için tıklatın .Detaylı teknik analiz için üyelere ait bölüme bakınız

EURUSD H1, büyütmek için tıklatın. Detaylı analiz için üyelere ait bölüme bakınız.