GMT+2 İstanbul

FED Q3 sinyali verdi, piyasalar coştu

23 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

FED  Q3  sinyali verdi, piyasalar coştu

ABD FED son toplantının açıklanan notlarına göre önemli isimlerinden bazıları "QE3 uygulamak gerekebilir " görüşünü açıklamışlar.

31 Temmuz  1 Ağustos tarihlerinde yapılan FED  toplantı tutanakları açıklandı. Üyeler  Ekonomik Durumu görüntüleyen bir değerlendirme yaptılar. Buna göre, ekonomik aktivite 2. çeyrekte daha önceki döneme göre daha yavaş hızla gelişiyor. Son aylarda iş piyasası çok az iyileşmesine rağmen 2009'dan 2011 'e kadar bakıldığında  durgunluğun daha  az derin olduğunu ve iyileşmenin daha yavaş seyrettiğini belirttiler. Buna göre GSMH  ( GDP) tahmini aynı bırakıldı. 2. çeyrekte tüketici enflasyonu  1. çeyreğe göre daha azaldı. Tüketici enerji fiyatlarındaki ciddi gerileme uzun vadeli enflasyon tahminlerini değiştirmedi. İşsizlik  Haziran'da  8.2'de  yılın ilk bölümü ile benzer görünümde.

Haziran FED toplantısından bu yana birçok faktör  finansal durumu etkiledi. Amerika'da beklenenden kötü gelen ekonomik  data, Euro Bölgesinde bankaların durumu, global ekonomik durum yatırımcı duyarlılığını ağırlaştırdı. Ancak bu faktörler parasal genişleme beklentisiyle ve beklenenden daha iyi gelen SP500 şirket karlarıyla nispeten hafifledi. Faizler , 10 yıllık Hazine kağıtları tarihi düşük seviyelere indi. Bunun sebebi FED'in parasal genişleme yapacağı beklentisi ve FED'in açıkladığı vade uzatılması programı.

Katılımcılar eğer karar verilirse ekonomiyi daha kuvvetli bir ekonomik tedavi için fiyat stabilitesi çerçevesinde,  birçok politika aracını Komitenin uygulamaya sokabileceğini belirtti. Görüşülen uygulamalardan biri dönemin uzatılması faizin 0'dan % ¼'e kadar muhafaza edilmesi. Bu şekilde bir uzatma iyileşme belirtileri görülmeye başlasa bile devam ettirileceği yönünde bir açıklamayla oldukça işe yarayacağı görüşüldü.

Komite üyeleri ayrıca geniş bir varlık alım programının maliyeti  ve faydaları hakkında görüştüler. Çoğunluk üyeler bu tür bir programın ek faydalar sağlayacağını uzun vade faizleri aşağı çekeceğini v finansal koşulları iyileştireceği konusunda hem fikir oldular. Buna ek olarak bazı üyeler bu tür bir programın piyasaya güven vereceğini, tüketimin artacağını belirtiler.  Toplantı notları hangi üyelerin bu şekilde düşündüğüne yer vermiyor. Diğer üyeler bunun ancak ekonominin ivmesini kaybettiği zaman veya enflasyonun % 2 altında kaldığı zaman yapılmasının doğru olacağını belirtiyor.

Notlara göre FED 2015'e kadar elindeki varlıkları satmıyacak ve düşük oranları 2014'e kadar düşük tutacak.