GMT+2 İstanbul

Euro için Karar günü

02 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

Euro  için Karar günü

Dün öğleden sonra gelen FED  açıklaması  piyasalarda hayal kırıklığı yarattı. Ancak Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yaptığı açıklamada "gelecekte olası  harekete geçeceğini kuvvetle ima etti ". Fed "eğer ekonomik koşullar zorlaşırsa, ekonomik toparlanmayı harekete geçirmek için FED ek kolaylık sağlar" ifadesini kullandı.( provide additional accommodation as needed to promote a stronger economic recovery.”)
Artık Fed açısından gözler 12 Eylül ve  sonraki FOMC toplantısına dönerken, piyasalar bu saatlerde Avrupa'daki  ECB  toplantı kararı ve Draghi  konuşmasını beklemeye başladı.

Eylül toplantısında, Fed yetkililerinin   işsizlik raporları ve diğer verileri değerlendirmek için  iki ayı daha olacak. Bu nedenle piyasa için 12 Eylül tarihi çok önemli. Kasım'da yapılacak seçimlere 2 ay kala FED  son büyük hamlesini yapmak zorunda. Bu nedenle piyasa  bugünden Eylül'e kadar olan süre içinde FED' den daha çok ECB'den bir hareket bekliyorlar. Ağırlıklı görüş "Avrupa'daki problemlerin çözümü FED elinde olamaz". Bu nedenle bu gün açıklanacak muhtemel kararlar Euro'nun geleceği bakımından önemli olacak. Draghi'nin geçen hafta yaptığı açıklamalardan sonra  bugün somut bir paketle gelmesi bekleniyor. Beklenen olmazsa geçen hafta gerçekleşen kazanımlar ; İspanya ve İtalya faizlerindeki geri geliş, tekrar keybedilir.

Sabah saatlerinde EUR/USD  1.2258 'deki 14'lük ortalama 20 günlük ortalamayı aşağı kesmeye çalışıyor ( 4 HR) . Şimdilik 20 günlük ortalama 1.2235'de  tutunuyor. Bu  seviyeden gelen kötü bir haber 1.2150 seviyesine kadar pariteyi geriletebilir. Daha sonra 1.2040 seviyesine düşüş devam edebilir. RSI  40 seviyesinde. EUR/USD'nin 1.2360 seviyesini kırdığını görmeden çıkış için bir yorum yapmak  zor.

Ancak, şunu unutmayalım ki  ECB ' den gelecek olumlu bir kararla piyasa yukarı gitmek isteyecektir. Üyelere özel  twitter hesapta bunları görüşüyor olacağız.

Bugün ECB  toplantı kararı  14:45 ' te, Draghi konuşması da 15:30'da gerçekleşecek. İngiltere Merkez Bankası toplantısı kararları da 14:00'de.

Destekler ; 1.261, 1.2131, 1.2161

Dirençler : 1.2282, 1.2312,1.2343