GMT+2 İstanbul

Euro nasıl güçleniyor ?

14 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

Euro nasıl güçleniyor ?

Dün nispeten verinin az hareketin kısıtlı olduğu bir gün yaşandı. Önce Asya piyasaları Japonya'nın beklenti altında kalan büyüme rakkamlarıyla piyasalar gevşedi.  Q2 GDP +%3 açıklandı, beklenti % 6,  % 1.4 yıllık gerçekleşen. Piyasalar yıllık bazda % 2.5 bekliyordu.

Sabah saatlerinde ihalelerin öncesinde gevşeme eğiliminde olan piyasalar ihalelerin gerçekleşmesiyle hareketlendi. Yunanistan'ın beklenenden daha iyi gelen GDP verisi  moralleri biraz düzeltti. Q2 GDP gerçekleşen % -6.2  tahmin % -7  geçen ay %-6.5.

İngiltere enflasyon (CPI) yıllık % 2.3  beklenti % 2.4 , aylık - % 0.1  beklenti -% 0.4

Diğer yandan, yatırımcılar Dünya ekonomisinin büyüme tahminlerini sürekli düşürmeye başladılar. Bank of America Çin'in GDP  tahminini düşürdü :    2012 GDP % 8'den % 7.7'ye   Q3 tahmini  % 8'den % 7.4.

Bugün yaşanan beklenmedik şekilde Euro'nun güçlenmesi bazı yatırımcıların pozisyon değiştirdiği fikrini güçlendiriyor.  Euro tutan bu yatırımcılar AUD ve NZD'de karlarını alıyorlar.Bu nedenle EUR/AUd günün şampiyonu oldu. Grafiğe bakınız. Biz bu gelişmenin olacağını geçen haftadan görmüş ve pozisyonlarımızı  satışdan alışa çevirmeye başlamıştık. Bunu da NZD ve AUD hareketlerini yorumlarken yapmıştık.

Aslında hala ortada vaatden başka fazla birşey yok. Bugünkü Almanya verisi toptan fiyatların artışına dikkat çekti. Önemli bir kısmı gıda fiyatlarındaki artışdan kaynaklanan bu sonuç Avrupa'nın diğer ülkelerinde zaten büyük sorun olan işşizlikle birleşince tüketiciler için sorun daha da büyüyor. Yarın açıklanacak Alman ve Fransız 2. çeyrek GDP rakkamlarında beklentiler düşüş yönünde.  Almanya 'da GDP çeyrekte  beklenti % 0.2  ( önceki % 0.5 ). Fransız son çeyrek GDP -% 0.1  bir önceki % 0.0. Peki bunlar bugünden bilinirken Euro nasıl yükselebiliyor ?

Euro tarafından fonlanmış yüksek getirili pozisyonlardaki  kar satışları geçici olabilir. Şu anda kesin tamamlanmıştır diyemeyiz. Ancak, Çin ve ECB canlandırma paketini devreye sokacaklar şeklinde spekülasyon sıcak tutuluyor. Diğer yandan Eylül 10-12 tarihleri çok önemli, volatilite çok artabilir.