GMT+2 İstanbul

Draghi = Hayal Kırıklığı

03 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

Draghi = Hayal Kırıklığı

Londra'da yaptığı açıklamalarla büyük bir beklenti yaratan Draghi'nin dün ortaya hiç bir yeni çözüm getirmemesi büyük hayal kırıklığı yarattı. Piyasalar İtalya ve İspanya tahvillerinin alımı yönünde bir adım atılmasını bekliyordu. Borç krizinin nasıl aşılacağı konusunda tatmin edici hiç bir şey söylemeyen Draghi "hükümetler gereken şartları yerine getirip ECB'ye başvurursa tahvil alımı yaparız" dedi. Bu kadar zaman geçtikten sonra hala bu sözleri söylemesi henüz bu konuda hiç bir hazırlık çalışması yapılmadığını ortaya çıkarıyor. Buradan çıkartılan sonuç Almanya 'nın arka kapılar ardında herşeyi kontrol ettiği ve Draghi'nin bu burokrasiyi kıramadağını gösteriyor. Aslında ilerleyen dakikalarda Draghi haftaya standard dışı önlemler ile ilgili bir açıklama yapacağını belirtti. Fakat bu dakikalarda  artık çok geç kalınmış ve piyasalar baş aşağı gitmeye başlamıştı bir kere. Altı çizilmesi gereken sözlerden biri "müdahele  Eylül'den önce gelmeyecek ; bunun gerçekleşmesi için hükümetlerin  kurtarma fonlarının ECB il ortak çalışmaya başlaması  ve harekete geçirilmesine bağlı". İşte bu sözler henüz bir karar noktasına gelinmediğini gösterdi. Dün yaşananlar piyasaların Draghi'ye duyduğu güvenin oldukça zedelendiğini ve bundan sonra bunun kolay kolay düzelemeyeceğini gösterdi.

Konuşmanın içinde geçen temel başlıklardan bazıları şu şekilde ;

Enflasyon düşmeye devam ediyor, beklentilere paralel, Euro Bölge büyümesi zayıf kalmaya devam ediyor, hükümetler EFSF'i harekete geçirmeye hazır olmalı, bazı ülke risk primleri çok yüksek.

EUR/USD  1.2400'ü gördükten sonra Draghi açıklamalarıyla 1.2152'ye kadar geriledi. Altın 1618'den 1584'e , S&P500  1387'den 1387'ye kadar indi. AUD/USD 1.0578'den 1.04320'ye indi. NZD  daha da az bir tepki verdi. 0.8166'dan şu sıralar .8137'ye kadar düşüşün çoğunu geri aldı.

Dün yaşanan depremin ardından piyasalar bugün ABD'den gelecek istihdam verilerini bekliyor. Bu veriler oldukça önemli . Geçen ay 80,000 olmuştu. Bu ay beklenti 100,000 . Çıkacak sonuca göre piyasanın nasıl bir yön çizeceği merak konusu. Eğer tahminden çok daha iyi sonuç çıkamsı FED' in Q3 planlarını gecikmeye uğratabilir. 50,000-60,000  gibi çok kötü bir sonuç gelirse Q3  garanti oldu diye yukarı yönde hareket başlar.  Eylül ayında yapılacak FED toplantısına 1 ay kala bu veri verilecek kararı etkileme potansiyeline sahip en önemli faktör.

Piyasalardaki tüm çalkantıya rağmen dün yaptığımız işlemler  oldukça  kazançla  neticelendi. Twitter' da  yakın takibe devam.