GMT+2 İstanbul

Avustralya Ekonomisi itici gücünü kaybediyor

24 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

Avustralya Ekonomisi itici gücünü kaybediyor

Avustralya ekonomisi 1850'lerden başlayarak demir,kömür ve doğal gaz kaynakları sayesinde büyük yatırımlar çekti. 1840 yıllarında gümüş ve bakır bulundu. 1850'de altın bulunduktan sonra ülkeye akın başladı.Bugüne gelindiğinde ekonomiye çok önemli bir itici güç olduğu biliniyor. Ülkeye yapılan bu yatırımların toplam bedeli 500 Avustralya doları kadar.

Ancak, dün BHP dünyanın madencilikte en büyük şirketinin dün yaptığı açıklamada büyük projelerde harcama yapılmayacağını ve buna neden olarak özellikle düşen metal fiyatları ve dünya ekonomisinin küçülmesini  gösterdi. Bu açıklama piyasalarda şok etkisi yarattı. Çin ekonomisinden gelen küçülme sinyallerinin üstüne bu haber Avustralya

Dün Avustralya Enerji Bakanı Martin Ferguson madencilikte büyümenin artık bittiğini belirtirken  BHP'nin Olimpiya Baraj projesinin onayının geciktirildiğini belirtti. Projenin$34.7 milyar olduğu belirtildi.

Bu açıklamalardan oldukça etkilendiği ve gevşediği görülen Avustralya Doları 2008 sonundan bu zamana kadar yaklaşık % 50 değer kazandı.Faiz getiri yüksek olduğu için birçok yatırımcı portföyünde bulunduğu biliniyor. Hatta son RBA notlarında görüldüğü gibi İsviçre Merkez Bankasının rezervlerde çeşitleme yapma kararından sonra  100 milyar Euro değerinde Avustralya Doları aldığı açıklandı. Aldığı aylar Mayıs ve Temmuz.

Teknik Analiz :

Fiyat hareketlerinden görüldüğü kadar AUD/USD'nin hala aşağı yönde düşüş potansiyeli var. İlk etapta 1.040 desteği kırıldı. Grafikte görüldüğü gibi uzun vadeli çıkan kanalın alt bölgesine doğru bir hareket görülüyor. 1.03740 seviyesinde fib desteği bulunuyor. Bu bölge kısa vadeli alım bölgesi olabilir. Eğer bu bölge kırılırsa uzun vadeli çıkış kanalında önemli bir ivme kaybolacak ve yatay hareketler görmemiz söz konusu. Risk iştahının nispeten arttığı bu günlerde bu kadar aşağı yönlü bir hareket beklemiyorum. Ama AUD fiyatı aşırı alım seviyesinden daha nötr bir seviyeye iniyor. Özellikle altın fiyatlarının arttığı ve doların değer kaybettiği bu günlerde AUD değeri  hafif gevşemelerde yukarı çıkışlar yapacaktır. 22.08'de son yaptığım analizde http://pararehberim.com/2012/08/audusd-anlik-analiz-22-08-2012/

Daha detaylı analiz için üye bölümünde analiz köşesine bakın. Üyelere ait korumalı twitter hesabında konuyla ilgili yakın takibe devam ediyoruz.

Destekler:  1.0410 1.0370 1.0330

Dirençler: 1.0445 1.0490 1.0510

AUD/USD

AUD/USD H1