GMT+2 İstanbul

Amerika’da güven arttı

19 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

Amerika’da güven arttı

Amerikan öncü göstergeler Temmuz'da tahminlerin üstüne çıktı, ve tüketici güveni süpriz bir şekilde gelişti ( 73.6 ).Bu veriyle  Tüketici güveni son üç ayın en yüksek değerine çıktı. Geçen ay 72.4 bir önceki ay ise 72.3 olarak açıklanmıştı. Böylece ekonominin genişlemeye başladığının bir göstergesi olarak görülüyor. Michigan tüketici araştırmasına göre gıda fiyatlarındaki artış enflasyonun artacağına dair beklentiyi artırmış oldu. 2012'de bugüne kadar 1 yıllık enflasyon beklentisi en yüksek seviyeye çıktı % 3.6.

Büyüme ve işe alımlar baharda çok düşük seviyelerdeydi, ama Temmuz verisinde tüketiciler ekonomi hakkında tedbirli görüşlerine rağmen harcamaya başladı çünkü işe alımlar artmaya başlamış durumda.

Ucuzlayan fiyatlar dayanıklı tüketim ürünlerinin satışlarını artırmaya başladı ve ev kullanımı dayanıklı eşyalar göstergesi 130'dan 140'a çıktı. Diğer yandan tüketiciler gelecek yıl maaşlarda artış beklemezken her 4 kişiden 1'i işsizliğin artmaya devam edeceğini düşünüyor. İşizlikte bu karamsar tabloya rağmen ev fiyatlarının artık stabilize olmaya başladığını düşünüyor ve bu güveni artıran unsurlardan biri.

Tüketicilerin finansal kararlarını etkileyen diğer bir  alt kırılım,yüksek fiyatlı alımlar yapma hakkındaki görüşleri. Bu bölüm içindeki en kritik veri, oto harcaması; Oto alım Ocak ayından bu yana en üst seviyeye 87.6 çıkmış durumda. Bu veri geçen ay 82.7 idi.

Artan tüketici güveni % 70'i tüketici harcamalarından oluşan A.B.D ekonomisinin önümüzdeki çeyrekte  canlanacağına dair beklentiyi yükseltti.Şubat'dan bu güne en büyük artışı gören perakende satışlar Temmuz'da % 0.8 arttı. İşsizlikteki dengesiz azalma harcama da da artışın hızını kesiyor.