GMT+2 İstanbul

A.B.D 2. çeyrek GSMH artışı

29 Ağustos 2012 Kategori : Haberler

A.B.D  2. çeyrek GSMH artışı

A.B.D  ekonomisi  2. çeyrekte tahminlerden fazla büyüdü. Büyüme ağırlıkla ticaret açığının azalması  ve hane halkı tüketim artışından geldi.

GSMH  (GDP ) Nisan Haziran arası % 1.7 artış gösterdi. Tahmin % 1.5'di. Açıklanan veri firmaların 3 yıldır yeni ekipmanlara çok yavaş bir biçimde yatırım yaptıklarını gösteriyor.

Yıllık % 1.7 oranında artan tüketici harcaması A.B.D ekonomisinin % 70'ini kapsıyor. Bu oran aslında yılın en düşük büyüme oranı . 2006'dan bu yana en büyük artış  elektrik ve gazda. İklim şartlarından dolayı bu iki harcamada artış gerçekleşti. Bir diğer faktör olan ticaret açığının azalması ise ithalatın düşüşünden ortaya çıktı. Amerikan halkı ithal malları daha az satın aldı fakat tüketim harcamalarında  artış görüldü.

Aynı zamanda  tüketicilerin  satın alım gücü  rahatladı ve  Nisan - Haziran  arasında % 3.1 artış gösterdi. Aynı veri ilk çeyrekte % 3.7 artmıştı.

Bekleyen Ev Satışları 

Bekleyen ev satışları % 2.4 artış gösterdi. Daha düşük fiyatlı evlere artan talep ve düşen borçlanma maliyeti talepte bir artış yarattı. Şimdi sıra, icra işlemlerinde azalış görmek için  gereken kredi verme işlemlerinde kolaylık ve işlemlerde hızın artışı.  Güney eyaletlerinde % 5.2 , orta - batı eyaletlerinde ise % 3.4 artış görüldü.