GMT+2 İstanbul

US GDP Q3 ümidini nasıl artırdı ?

28 Temmuz 2012 Kategori : Haberler

US GDP Q3 ümidini nasıl artırdı ?

 

Bugün merakla beklenen A.B.D gayri safi milli hasıla  ( GDP ) raporu  ekonominin 2. çeyrekte % 1.5  büyüdüğünü gösterdi. Bu sonuç ekonomistlerin beklentisi olan % 1.4'ü geçmekle kalmayıp Q1 büyümesi de daha yükselmiş oldu. Perakende satışların ve ticaretin zayıflığı büyümede daha büyük sorun çıkacağına dair beklentileri artırmıştı. Buna karşın Q2'deki bu sonuç olumlu karşılanabilir. Q2'da tüketimdeki yavaşlamaya rağmen ihracat, ithalat ve özel yatırımlar , beklentinin üstünde büyüdü.

G.S.M.H ( GDP ) verisinin açıklanması US  doları için çok uygun bir zamana denk geldi çünkü, haftaya FED'in Q3 kararını alma ihtimalini güçlendirdi. Eğer açıklanan veri % 1'in altında gelseydi ,  QE' nin gerekliliği  tartışılmaya başlanırdı. Ama şimdi  bu operasyonun uzatılması için yeterli sebep bulunuyor .Eğer  ECB daha kuvvetli bir destek programı ile gelirse bu US  doları için "bullish" ortamı doğurur.

EUR/USD  önce 1.2240'a indi  buradan aldığı  güçle 2380 seviyelerini gördü. Veri açıklanmasıyla 1.2270 seviyesine geri çekildi. Daha sonra toparlanarak 1.2319'dan kapandı.

Gün içersinde faizler İspanya 6.5  İtalya'da faizler 6% altına düştü. Bu durum pozitif algılama olarak EUR/USd'ye yansıdı.Faiz düşüşü ispanyayı kurtarma girişimi açısından politikacılara zaman kazandırdı. Faizlerin % 7 üstüne çıkmadığı bir ortamda büyük ölçekli bir kurtarma başvurusunun İspnya yetkililerinden gelmeyeceği  düşünülüyor.

Alman Maliye Bakanı Draghi'nin konuşmasında yer verdiği görüşlere destek verdi. Alman Bakan EFSF ' in devlet bonolarını satın alma fikrini benimsediğini fakat ECB' nin banka izni almasının doğru olmadığını belirtti.