GMT+2 İstanbul

Olumsuz veriler Q3 ümitlerini artırıyor

17 Temmuz 2012 Kategori : Haberler

Olumsuz veriler Q3 ümitlerini artırıyor

Bu haftanın Bernanke konuşmasına kadar en önemli verisi  ABD Perakende Satışlardı. Beklentiler %0.2 artış  içerirken gerçekleşen -% 0.5 oldu. Bu sonuç moralleri oldukça  bozdu.Çünkü bu veriyle birlikte arka arkaya 3. ay düşüş trendi devam ediyor.  1 Ağustos'da yapılacak FED  toplantısında Q3  -parasal genişlemenin şartlarını gözden geçireceği  beklentisi  ön plana çıktı ve yatırımcılar bu olumsuz sonuçların arkasından alıma geçti. FED  daha önce 267 milyar dolarlık bir parasal genişlemenin yıl sonuna kadar uzatılmasını duyurmuştu. Ayrıca, 2014 sonuna kadar  faizlerin artmayacağı biliniyor.

Bugün ve yarın FED  Başkanı Ben Bernanke Senato önünde ifade verecek. Son para politikası açıklanmasından sonra Tarım Dışı İstihdam arttı, ancak beklentilerin altında idi, Michigan Universitesi  Tüketici Güveni azaldı ve dün Perakende Satışlarda beklentilerin ötesinde kötü bir sonuç vardı. Bütün bu olumsuz  veriler ve haberler düşünüldüğünde  Senato Bernanke'yi mutlaka sıkıştıracak  ve  cevap bekliyecektir. Ancak, Bernanke'nin 1 Ağustos'dan önce net bir cevap vermesi beklenemez. İstihdam 50 bin altına inmedikçe net bir önlem paketi açıklanamaz olduğunu düşünen ekonomistler siyasetin ön planda olduğunu belirtiyorlar. Bernanke  son toplantıda söylediklerinin paralelinde açıklama  yaparsa hayal kırıklığı  yaratır ve EUR/USD  gevşer.  Büyük bir olasılıkla , dikkati  Avrupa'daki olumsuz sonuçlara  yönlendirebilir. Bunun karşılığında  fx piyasalarında geri çekilmeler alım fırsatı yaratıp  SL  pozisyonlar temizlenmeye çalışılacaktır.

Şu anda ağırlıklı görüş  Q3  beklentisi ve bu doları  zayıflatan, risk iştahını artıran bir unsur. ( Üyelere ait bölümde teknik analizleri inceleyiniz )