GMT+2 İstanbul

ECB’nin kararı yatırımcıları ümitsizliğe düşürdü

06 Temmuz 2012 Kategori : Haberler

ECB’nin kararı yatırımcıları ümitsizliğe düşürdü

Dün yaşanan gelişmeler para piyasalarını oldukça hareketlendirdi. Önce İngiltere faiz kararı beklenirken Çin'den gelen supriz  kararlar risk iştahı içeren enstrümanları harekete geçirdi. AUD, NZD, Altın'a anında alım geldi. Ancak, bu hareket Çin ekonomisinde olumsuz seyreden göstergeleri rahatlatmak için olduğu yorumu havayı  bozmaya yetti.

Daha sonra ,İngiltere Merkez Bankası (BOE) faizleri değiştirmedi ancak varlık alım programını 50 milyar Pound daha genişletti. Daha sonra ECB' nin gösterge faizlerini 25 baz puan indirerek 0.75'e çekti ve mevduat faizlerini sıfır noktasına indirdi. Hala ECB 'nin varlık alım programında ne kadar bir alım yapabileceği bilinmiyor. Ekonomi beklenen seviyede düzelmiyor ve çok zayıf bir görüntü çiziyor. Aynı zamanda Euro zone'da  yaşanan tüm olumsuzlukların İngiltere'ye sıçrayacağı beklentisi  GBP/USD  'yi baskı altında tutuyor. Dün yaşanan gelişmeler GBP/USD'yi  1.5620 seviyesinden 1.5500'e indirdi ( GBP/USD analizine bakın ). Bugün Üretici Fiyat Endeksi verisinin Pound'u nasıl etkileyeceğini takip edeceğiz.

Sonuçta dün Merkez Bankalarının hedefinin para birimlerini sürekli daha ucuzlamaya doğru itmek, bankacılık sistemi üzerindeki yükü hafifletmek ve ekonomilerini yatırım yapmaya daha cazip hale getirmek  olduğunu gördük. Danimarka dahi Merkez Bankası faizleri negatife indirdi.

Öğleden sonra Amerika'da beklenenden daha iyi gelen özel sektör işe alım verileri Haziran'da 176 bin ( 103 bin tahmin )  artış göstermesi  ibreyi tekrar dolara çevirdi. Dolar tekrar güçlenmeye başlayıp 83 seviyesine yaklaşması EUR/USD,  GBP/USD , Euro  Nisan'dan beri en düşük değerlerini gördü ve Yen'e  Pound'a karşı da önemli oranda değer yitirdi. Buna paralel altın hızla değer kaybetti ve 1620 seviyesinden 1596'a indi ve o noktadan tepki geldi, günü 1600 seviyesinden kapattı. Petrol 100 dolardan 90'lı seviyelere indi. Amerika'da faizler 1.60 altına inmiş durumda. Haziran son haftasındaki İşşizlik Başvuruları  iyileşti ve 374'e indi. Bütün bu gelişmeler doları  değerli tutmaya yetti. S&P 1380 'i tepe yaptıktan sonra 1360'a çakıldı. Aşağıda S&P 500  grafiğine bakınız. Bugün Tarım Dışı İstihdam beklenenden uzak gelirse şu anda 100 günlük ortalamayı destek almış görünüyor endeks 1.330 seviyesine kadar gevşeme potansiyeli gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dün İspanyol faizleri tekrar tepe noktalara çıktı. 10 yıllık bono ihalesinde faizler 6.43 ile 3 milyar Euro borçlanılarak  hedeflenen tutara erişildi.

Bu gün gözler Amerika tarım dışı istihdam raporunda olacak. Bu verinin  tüm gündemi belirleyecek.  Tahmin 90 bin olması yönünde. Bu noktanın üstüne çıkması doları değerlendirir. İşşizlik oranı % 8.2'de bu oranın değişmesi beklenmiyor. Tahminler ve açıklama saatleri için "Ekonomik Takvime" bakınız.  EUR/USD'nin bugün yapacağı hareket  Amerikan verisinin açıklanmasıyla yakından ilişkili. Her iki  Twitter hesabından görüşlerimi aktaracağım.