GMT+2 İstanbul

EUR/USD Düşüşe direniyor

19 Temmuz 2012 Kategori : Haberler

EUR/USD  Düşüşe direniyor
Bernanke'nin iki günlük Kongre üyeleri karşısında yaptığı  savunma  sırasında  beklenen oldu. Q3  yapılacağını  söylemesine rağmen kapıyı da kapatmamış oldu. Fakat ABD'nin bu arada gelen verilerinin yarattığı hayal kırıklığı doların gücünün azalmasına neden oldu.
Piyasa büyüme ve işşizlik sorununundaki  gelişimin çok hızlı  olmadığının algısı  yerleşmeye başladı. Bernanke'de bu sorunların kısa vadede çözülemiyeceğini söylüyor.
EUR/USD  bu hafta 1.2170'lere kadar düştükten sonra 1.2320 seviyesine kadar çıktı. 4. günde artık 8 günlük ortalamanın üstünde tutunduğunu görmemiz olumlu. Bugün de üstünde kapatacağa benziyor. Bu nedenle 1. 2320 direnci  tekrar  test edilecek. Eğer bu gerçekleşirse 1.2430 direnci  test edilmesi ihtimali  artacak. Bir trend oluşumu  gözlemliyoruz. Düşüşler ve yükselişler daha  yukarıda gerçekleşmeye başladı.
Bu ihtimalin artmasına engel temel faktörler ve basına yapılan açıklamalardır. Nitekim bugün Alman Finans bakanı Wolfgang İspanyol hükümetinin bankalara yapılan Avrupa yardımından sorumlu tutulması gerektiğini belirtmesi  paritede düşüşe neden oldu. Bu hafta sürekli tekrarlanan senaryo Avrupa piyasaları açıkken EUR / USD düşüyor. Amerika devreye girince  risk iştahı artıyor. Parite yükseliyor. AUD, NZD' de olanları ayrı bir yazıda değerlendirdik.
Yukarı yönlü olacak olası hareket haftalık grafiği de olumlu etkileyecek ve alım sinyali doğacaktır. Haftalık bültende bunu detaylı inceleyeceğiz.
Bugün gelen A.B.D  İstihdam Talepleri 365 bin beklentiye karşın 386 bin geldi. Devam eden işşizlik başvuruları da az fark da olsa beklentilerin altında kaldı. Bu verinin üstüne FED İmalat verisi  beklentinin çok altında geldi  ( açıklanan -12.9 belenti -8 )
Aslında İspanya ihalesi de çok başarılı geçti sayılmaz  iki, beş ve yedi yıllık bono faizleri yükseldi  fakat talebin zayıfladığının belirtilmesi  büyük kaygı yaratılmasını önledi. 5  yıllık bono faizi %6.07'den %6.45'e, yedi yıllık bono faizi %4.89'dan %6.79'a yükseldi. 10 yıllık faizi %7.02 seviyesine yükselerek kritik %7 seviyesini kırdı.

Euro, Pound karşısında 0.7780  desteğine kadar indi. Yen karşısında ise 96.11 desteğine geriledi.Diğer yandan Avustralya ve Y. Zelanda doları karşısında  büyük oranda değer yitirdi.