GMT+2 İstanbul

A.B.D Endüstriyel Üretimde Canlanma

18 Temmuz 2012 Kategori : Haberler

A.B.D Endüstriyel  Üretimde Canlanma

FED  Haziran Endüstriyel Raporunu yayınladı.

1. Toplam endüstriyel aylık üretim Haziran'da % 0.4 , yıllık bazda % 4.7 artış  gerçekleşti. Böylece  29. ay üst üste yıllık büyüme  görülmüş oldu.
2 Yıllık artışlardaki dağılım ; son ayda iş makinası (% 12.8 ) motor ekipmanları ve parçaları  (% 26.3), petrol ve doğal gaz kuyu araç-gereçleri (% 8.7) ve genel imalat  (% 5.6 ); özellikle dayanıklı ürün  üretimi  (% 9.7 )olarak gerçekleşmesi dikkat çekici.

3. FED  raporu motor  ekipman üretiminin Haziran ayında 10.55 million adede  ulaştığını  ve bunun da geçen yıla göre %  31 artış olduğunu açıklıyor.  Bu veri son 5 yılda ulaşılan en yüksek üretim adedi  . Bu trendin devam edeceğini, yaz boyunca araç satışlarının  artış içinde olacağı tahmin ediliyor. 

4.  Genel olarak rapor Amerika'nın endüstriyel üretim artışının devam ettiğini  gösteriyor.  Bu rapor oto  ve iş  makinesi üretiminin 2009'dan günümüze toparlanma içinde olduğunu  tekrar gözler önüne seriyor.
Dün piyasalar Bernanke  konuşmasına  odaklandı ve bu haber gölgede kaldı. Halbuki oto satışlarının bu şekilde bir artış içinde olması Amerika'nın kaybettiği bazı pazarlarda tekrar payını artırıyor sonucunu çıkarır.