GMT+2 İstanbul

US veri süprizi ; Q3 geliyormu ?

01 Haziran 2012 Kategori : Haberler

US  veri  süprizi ; Q3 geliyormu ?

Cuma günü açıklanan Tarım dışı  istihdam  değişimi   beklentilerin çok  altında  kaldı. 150bin yerine 69bin olarak açıklandı.İşşizlik 8.1 beklenirken 8.2 'ye yükselmiş oldu. Bu data seçimler yaklaşırken bu zamana kadar yapılan bütün önlemlerin hala yeterli etkiyi göstermediğinin anlaşılması. Piyasaların moralini oldukça bozdu.

Daha sonra açıklanan ISM  İmalat Endeksi ( Mayıs )   53.9  beklenirken  53.5  açıklandı.

Amerikan ekonomisine ait olumsuz manzarayı ortaya koyan bu iki veri  Q3  beklentilerini tekrar canlandıracaktır.  trendin bir türlü iyileşmemesi  Q3  ihtimalinin masadan kolay kolay kalkamayacağını ortaya koyuyor. Bu olasılık daha fazla likitide ve gelecekte enflasyon demek olduğu için Altın hızla  değer kazandı.

Bu gelişmelerden sonra risk iştahı tekrar canlandı ve EUR, AUD, NZD, GBP  ciddi artışlar kaydetti. Detaylı analizleri  üyelere ait bölümde okuyabilirsiniz.

S&P dün 1275 - 1280 seviyelerine geri çekilmişti ve buradan alım gelmişti. Şimdi  tekrar 1300 ve 1320 üstüne çıkacak gücü  bulacağı  izlenecek

Sonuç olarak genel tabloya bakıldığında sadece Avrupa'da değil, Çin dahil  genele yayılan bir duraksamanın olduğu kanaatine varılıyor.  Uzakdoğu'nun da bu  tablonun içinde yer alması  risk iştahını  törpülüyor.

Bu aşamada geriye sadece politika belirleyenlerin  yapacağı  düzeltme  rotayı düzeltebilir bunun dışında  bugünden daha olumsuz bir tablo görmemiz yakın ihtimal dahilinde.  Bu nedenle bu hafta  Merkez Bankalarının

uygulamaları izlenecek.