GMT+2 İstanbul

US ekonomisi yavaşlıyor ama ne kadar ?

04 Haziran 2012 Kategori : Haberler

US  ekonomisi yavaşlıyor ama ne kadar ?

Belirsizlik artmaya devam ediyor. Geçen hafta açıklanan işsizlik verisi  beklentilerin oldukça altında kalınca  yatırımcılar bir süre yeni veri bekleyecekler. Haziran ayının ilk haftasında veri akışı fazla bulunmuyor.

Nisan fabrika siparişleri, haftalık işsizlik başvuruları, FED'den  Beige Kitap Çarşamba günü yayınlanacak. Bu yayında ülkede ekonomik koşulların gözden geçirilişi bulunuyor. Büyük bir olasılıkla bir önceki yayınlanan bilgilerin paralelinde  olacak. Bu veriler piyasaya yönünü değiştirebilecek ağırlıkta  değiller.  Ancak, Perşembe  Bernanke  Ekonomi Komitesi önünde açıklamalarda bulunacak. İşte bu konuşmada Q3  hakkında bir imada bulunurmu ?

Altın'da yaşanan fiyat hareketi bu olasılığı şimdiden satın almışa benziyor. 1550 seviyesinden 1.620 seviyesine çıkış bunun göstergesi.

US fabrika siparişlerinin geçen aya göre artması bekleniyor. Bu  olaya karşı pozisyon alırken dikkat etmemiz gereken husus bu sonucun piyasanın yönünü genel anlamda değiştirecek bir veri olmaması.

Haziran ayında Fed 'in uygulamakta olduğu canlandırma  operasyonu ( operational twist ) süresi tamamlanıyor.  Piyasalar bu paketinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağını beklerken, ECB' nin faiz artışı  kararı beklenecek.

İşsizlik başvurularına baktığımızda geçen kış görülen işe alımlarında hız oldukça düşmüş durumda. US  borsaları 2012'deki yaptıkları tüm kazançlarını geçen hafta itibariyle geri vermiş oldu.

Seçimlerin yapılacağı Kasım ayına kadar ortalama aylık % 2 büyüme ve ortalama 150 bin bantında  iş kazanımı  en iyi olabilecek sonuç olacakmış gibi görünüyor.

Diğer yandan Yunanistan'daki seçimlerin yaklaşması ve seçim sonucunun hala çok net görünmemesi  belirsizliği artırıyor. Bu arada olumsuz çıkan haber başlıkları risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Bu belirsizlikler içinde  pozisyonları küçük  ve  SL'ları dikkatle seçmemiz gerekiyor. EURUSD'nin haftayı 1.23  üstünde kapatması şimdilik bir avantaj. Alım için  4 saatlikte  1.2620'yi yukarı kırması gerekiyor. Bunun dışında yapılacak tüm ataklar kısa vadeli tepki olarak yorumlanmalı. Yönümüz orta vadede hala aşağı . Bu 1.2286 seviyesini  kritik hale getiriyor. Bu seviyenin kırılması 1.2149'daki desteğin görülmesinin önünü açıyor. Yukarı yönde ise 1.2620 üstünde tutunması ve 1.2824  hedeflemesi. Aşağı yönlü hareketin tersine döndüğünün habercisi olacaktır. Ancak, bütün bu teknik olasılıkları daha iyi  tartmak için ekonomik gelişmeler ve ilgili haberler çok önemli rol oynayacaktır. Bu nedenle  gelişmeler yakından takip edilmeli.

Detaylı analizleri üyelere ait olan bölümde paylaşacağım. Ayrıca, twitter'da sizlerle anında bu gelişmeleri paylaşacağım. Pozisyonlarımı  açtığım veya kapattığım anda sizde  bunları takip edebilirsiniz.