GMT+2 İstanbul

Sonuca yönelik beklentiler azaldı

28 Haziran 2012 Kategori : Haberler

Sonuca yönelik beklentiler azaldı

Politikacılar 2 gün sürecek toplantı süresinde Avrupa krizden çıkış yolu üzerinde çözüm üretmeye çalışacaklar. Ancak  toplantıdan önce yapılan açıklamalar çözüm yönünde bir kararın alınamayacağını gösteriyor. Önümüzdeki yıl seçimlere girecek olan Merkel Euro bonosu çıkarmanın ve bu yükümlülüğe girmenin ekonomik olarak hiç bir işe yaramayacağını, yerine getiremeyecekleri sözlerin verilmemesi  gerektiğini ısrarla belirtiyor.

Zamanlama çok sıkışmış durumda. Artık  borçlanma faizlerinin  % 7 seviyesine dayanması ve İspanya bankalarının borç sorunu acilen aşılması gereken bir sorun olarak bekliyor. İtalya ve Fransa  bono çıkarılmasından yana olmalarına rağmen Merkel'in taviz vermekten uzak görüntüsü çözüm konusunda beklentilerin sonuçsuz kalacağını gösteriyor. Monti  Avrupa'daki durumun daha da bozulabileceğini, seçmenlerin artık bıktığını açıkladı.

Bütün bu olumsuz görüntüye rağmen piyasalar olumlu görüntüsünü bozmadı. AUD/USD , NZD/USD  düne göre çıkışta . Risk iştahında bu sabah olumlu bir tablo gözleniyor. Detaylı analizler üye bölümünde.

Diğer yandan Avrupa borçlanma faizlerinin seyri geleceğe dayalı büyüme beklentilerini gittikçe zorlaştırıyor. Bugün 10 yıllık İtalyan bono ihalesi var. 2017 ve 2022 yılı bonoları 5.5 milyar Euro  satış hedefleniyor.

Almanya işşizlik oranları açıklanacak. Almanya'daki işşizlik oranı son 20 yılın en düşük düzeylerinde kalmaya devam ediyor. Bu nedenle bu verideki hafif bir bozulmanın piyasalara etkisi olmayacaktır.

Bugün İngiltere  GDP  verisi açıklanacak ; beklenti verinin yıllık bazda - 0.1 açıklanması. Dün ciddi düşüşler yaşanması sonucunda bugün yatay seyir  devam ediyor. Ev satış fiyatlarının düşüş trendinde olması canlandırma paketinin geleceği umutlarını artırdı. Risk iştahı göstergesinde izlenen Pound ise son verilerin üst üste olumsuz gelmesi sonucunda zayıf görünümünü koruyor. Pound diğerlerine nazaran dolara karşı en güçsüz görünen para birimi. GDP/USD  detaylı analiz üye bölümünde.

Dolar endeksi  yatay seyrine devam ediyor. Bu akşam  Amerika'dan gelecek çeyrek GDP verisi , işşizlik başvuruları ve FOMC üyesi Fisher'in konuşmasını izleyeceğiz. Ancak, bu aşamada bugün büyük pozisyon değişimi beklenmiyor.