GMT+2 İstanbul

Geçici rahatlama, korkulan olmadı, koalisyon kuruluyor

18 Haziran 2012 Kategori : Haberler

Geçici rahatlama, korkulan olmadı, koalisyon kuruluyor

Yeni Demokrasi partisi  (Samaras ) % 30'a yakın oya alarak yine 1. parti olarak seçimi tamamladı. Ancak, hiç bir parti tek başına hükümet kuramıyor. Memorandum yanlısı partiler hükümet kuracak  çoğunluğu almış görünüyor. 2. sıradaki Radikal Sol parti % 26.8 ,3. parti Pasok % 12.2 oy aldı. Yeni Demokrasi Partisi ve Pasok  memorandum yanlısı bu piyasalara iyimserlik  yarattı. Artık 3 gün içinde hükümet kurulup  mecliste en az 151 güvenoyu olması bekleniyor. Seçim sonuçlarına göre koalisyonun eline tuttuğu toplam oy 160.

Yardımın artık yapılacak reformalara bağlı. Bu hükümet bir şekilde yıl sonuna kadar bazı reformları yerine getirmeye çalışırken küçük pazarlıklar devam edecektir. Diğer yandan ekonomide kötümser tabloda  yüksek enflasyon ve işşizlik Yunan hükümetini rahatsız etmeye devam edecek. Bunun yanısıra Avrupa Birliği koşulları ne kadar değiştirecek , yumuşatacak  göreceğiz.

Seçim sonuçları  piyasalarda iyimserlik yaratarak Uzakdoğu açılışının  yukarı yönde boşluk bırakıp açılmasına neden oldu.  EUR/USD  1.2747, GBP/USD  1.5746, AUD/USD  1.0133,   NZD/USD  0.7933  seviyelerine  çıktı. Altın hala kararsız  1.633'e çıktı.

Asya yükselişle  kapandı. Avrupa  piyasaları  yükselişle açılması bekleniyor. EUR/USD önce  1.2747'ye çıkıp  daha sonra 1.2670  seviyelerine gevşedi. Sabah saatlerinde  destekten aldığı yükselişle  tekrar 1.2720 seviyelerinde. US Dolar endeksi sabah saatlerinde  81.65'e gevşemiş durumda.

Bu hafta hükümetin kurulması, Meksika'da G20  toplantısından çıkacak açıklamalar ve FED  toplantısı sonucu  beklenecek.  FED toplantısı  Salı - Çarşamba.  Hükümetin kurulması da Salı veya Çarşamba gününde gerçekleşmesi bekleniyor.