GMT+2 İstanbul

Euro herşeye rağmen tutunuyor

11 Haziran 2012 Kategori : Haberler

Euro herşeye rağmen tutunuyor
İspanya için yapılacak 100 milyar Euro yardım haberi Pazartesi bomba etkisi yaratırken  Pazartesi  kapanışı  200 pip aşağıdan gerçekleşip moralleri bozmuştu. Fitch tarafından 3 İspanyol Bankasının notunun düşürülmesi Euro Bölgesindeki  yatırımcıları ürkütmeye devam ederken, Fitch  AAA  notu olan ülkelerin not düşürülmesinin gündemde olduğunun sinyalini verdi. Bunların yanısıra  Avrupalı liderlerin yaptığı politik manevraların yetersiz  kaldığı izlenimi vermesi yatırımcıların moralini bozuyor.  Bugün birçok kaynak Yunanistan ve İspanya'dan sonra  İtalya'nın sırada olduğu hakkında görüş belirtiyor. Bunun yanısıra kemer sıkma politikalarının ekonomik büyümeyi geri getirmeyeceğine dair görüş ağırlık kazanıyor. Bugün  İtalyan ve İspanya faizleri tekrar tırmanışa geçti. İspanya''nın 10 yıllıklar %6.6 'yı gördü. Fitch üst düzey yetkilisi  İspanya'nın  bu yılın yanısıra gelecek senenin de bütçe açık hedefini geçeceğini belirtti.
İspanya'dan sonra İtalya bonoları 5 gündür sürekli yükselişe devam edip % 6.2'ye dayandı. Bu  Ocak ayından bugüne kadar görülen en üst seviye.
Ancak  bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen Euro bu sabah Londra'da  başlıca  para birimine  karşı değer kazandı. 1.2528'deki 100 günlük ortalamaya dokundu ve 1.2440'daki desteğini test etti. Buradan gelen alım dalgası ile tekrar 1.2500 seviyesine çıktı.
Daha sonra  Chicago Fed yetkilisi Evans'ın para genişlemesini destekleyen görüşleri  gündeme geldi. Buna göre varlık alımları ve düşük faiz politika faizleri  işsizlik % 7 'nin  altına düşene kadar ya da enflasyon % 3'e ulaşana kadar devam edecek.
Daha sonra Mayıs ayı  US  Bütçe  açığı 125 milyar $ olarak açıklandı. Bütçe açığı 2012'de 844 milyar dolara ulaşırken bu tutar geçen yılın aynı döneminden daha az.
Bu gelişmeler  sonucunda EUR/USD'nin tutunmaya devam edeceğini ve 1.2540 direncini tekrar test etmesini bekliyorum. Ama dünden sonra bu gün de ne kadar inişli çıkışlı  bir piyasa yaşadığımızı gördünüz.  Bu tür fiyat hareketleri yaşanırken  sakin olmak ve SL  seviyelerini sürekli dinamik tutmak çok önem kazanıyor. Twitter'da  üyeler bunu tüm gün benimle yaşıyorlar.  Bugün sabahtan itibaren alış pozisyonlarımızın birini karla kapatıp diğerini bekletiyoruz. Bu riski almak istemeyenler olabilir. Normal karşılıyorum. Ben  para yönetiminize karışamam.