GMT+2 İstanbul

ECB faizi aynı bıraktı, risk iştahı arttı

07 Haziran 2012 Kategori : Haberler

ECB  faizi aynı bıraktı, risk iştahı arttı

ECB faiz oranını % 1'de tutuğunu açıkladıktan sonra Euro konumunu  korudu.  Draghi  konuşmasında  "Euro Bölgesi yükselen belirsizlikle birlikte zayıf konumunu sürdürüyor" ifadelerini kullanırken ekonomide aşağı yönde artan risk algısını hissettirdi. En az  Ocak ayına kadar "ne kadar süre gerekirse o kadar sabit ve düşük faiz oranında kalınacağını " belirtirken herşeyin de "para politikalarıyla " kurulamayacağını ifade etti.  Bu gelişmelerden sonra piyasalara olumlu hava yayıldı. Risk iştahı artarken  EUR, AUD, NZD  dolara karşı güçlendi.

Bu konuşmalar  yapılırken. Almanya ve  Avrupa Birliği  yetkilileri İspanya Bankalarının Kurtarma Planı üzerinde çalışmaya devam ediyor. Dün bazı Fed yetkililerin Q3 ile ilgili yaptıkları açıklamalar momentumu  biraz soğutdu.

Bu açıklamada "US parasal yönetiminde yapılacak değişiklikler Avrupa'daki durumu  değiştirmeyeceğini  belirtildi.

Bu sabah Uazkdoğu piyasaları iyimser  Avustralya'da açıklanan son veriler ( GDP, işşizlik ) beklentilerin üzerinde. Bu sabah  Uzakdoğu  endeksleri  pozitif. AUD/USD  0.9960 seviyelerine çıktı. Tekrar 1'in üstüne çıkıp çıkmayacağı bugün merakla izlenecek. Bu  veriler bugün  risk iştahının olduğunun bir göstergesi. S&P   1316'da  ,1275'den itibaren soluksuz yükselişini sürdürüyor.

Bu gün  saat 17:00'de Ben Bernanke'nin konuşması dikkatle izlenecek. Ayrıca FED  yetkilileri ; Lochart, Williams, Tarullo ve Yellen konuşmalar yapacak . Bugün FED  "Beige Book " yayınını  açıklayacak.

EUR/USD  1.2287'den  yukarı tepki  bu sabah itibariyle  1.2580  seviyelerine kadar çıktı. Daha sonra 1.2560  seviyelerine  iniş yaptı. 1.2640  kırılması  zor görünüyor. 1.2625'den itibaren satış ağırlıklı pozisyon açılışları başlayacaktır. 1.2640'dan sonra ikinci önemli direnç 1.2667. Bu seviyelerden satış yönünde  daha bariz hareketler olacaktır.

Ancak, fiyat hareketlerini tetikleyen  "politika değişikliği ve belirleyicilerin  ifadeleri"  olduğunu unutmayalım.  Ani ve ters hareketlere karşı hazırlıklı olmak gerektiği bir ortamdayız.

Daha detaylı  analiz için üye/abone bölümüne giriniz. Twitter üyelere olan hesapta detaylı  pozisyon takibi  yapabilecek  görüş alışverişinde bulunabileceksiniz.

EUR/USD 4 HREUR/USD 4 HR