GMT+2 İstanbul

Ticaret açığı verisi GBP/USD’yi çökerti

15 Mayıs 2012 Kategori : Haberler

Ticaret açığı verisi GBP/USD’yi çökerti

Ticaret açığı 8.564  beklenti  8400 milyar pound. 1.6100  seviyesinde seyrederken bu veriyle birlikte  1.5980  seviyesine kadar indi. Bu seviye aynı  zamanda orta vadeli yükselen kanal - trend çizgisisinin geçtiği bölge. Bu nedenle buradan şimdilik bir geri yukarı zıplama bekliyorum. Bu sekme  1.6050 direncine yaklaşabilir. O aşamada  yönün tekrar aşağı dönüp dönmediğine bakacağız.  Yunanistan seçimlerinin tekrar yapılacağı ve bunun Haziran ortasına doğru olacağı varsayımı  ucu açık bir belirsizlik yaratıyor ve bu belirsizlik  Dolları ve Yen'i  tüm para birimlerine karşı güçlendiriyor. Bu  algıdan çıkmak 1 günde olmayacağı kanaatindeyim. Bu nedenle pozisyon açma sayımızı azaltıp biraz gelişmeleri seyretmeliyiz.

GBPUSD  herşeye rağmen Euro bölgesine yakın güvenilen bir para birimi iki haftadır  ancak arda arda gelen veriler  yönün yukarı dönmesini önledi. Bugünün kapanışı 1.60 altında olursa   5880  desteği  görülmesi  hızlanacak.

Satış pozisyonlarından birini bu seviyelerde kapatıp diğeri  için bu hedefi  beklemek  riski yaymak açısından faydalı olabilir. Ocak'ta başlayan 1.5264 seviyesinden gelen çıkış trendi hala sürüyor. Ana trende karşı pozisyon almanın riskini bu şekilde azaltabiliriz.

Yarın sabah ( 9:30 GMT )  İngiltere Merkez Bankasının  enflasyon raporu açıklanacak.  Bu veriye göre pozisyon alınabilir.  Eğer % 2 enflasyon hedefinin üstünde seviye açıklanırsa Banka açıklaması daha sert olacak. Bu pariteyi yukarı çeker. Eğer daha fazla parasal genişleme sinyalleri alınırsa "aşağı yönde " satış baskısı artacak olup, 1.58oo'lere  yönelme  başlayabilir.  Bu aşamada  2 satış  pozisyon açıp  birini   5890 seviyesinde kapatıp diğerini tutabiliriz.

 

GBPUSD 4 saatlik grafik

 

Günlük GBP/USD kapanışa doğru