GMT+2 İstanbul

Fitch Yunanistan’ın notunu kırdı

18 Mayıs 2012 Kategori : Haberler

Fitch Yunanistan’ın notunu kırdı

Fitch  Yunanistan'ın notunu kaldı. Piyasaların çoktan fiyatladığı artık oldu. Fitch temerrüde düşen ülke statüsünden bir önceki  nota indirdi. Ayrıca, Moody İspanyol Bankalarını  notunu indirdi.  Ancak, denetleme kuruluşunun açıklamaları  gerginliği tırmandırdı.

Gelişmeler, artık  krizin yan etkilerinin diğer ülkelere de sıçradığını gösteriyor. Çünkü, İspanya 2.5 milyar  Euro ihale hedefini tutturamadı. 2.4 milyar Euro'luk bono satabildi. Bu sonuç ciddi seviyeye geldi. Devlet  20 bin Euro mevduat garantisini 100 bin Euro'ya çıkardı. Henüz Bankalardan kaçış olduğuna dair bir haber yok.   ECB  şu anda  6  Haziran'daki toplantıya kadar  "bekle gör" politikası  uyguluyor. Faiz  oranlarıyla ilgili bir  gelişme için bu  tarihi  bekliyeceğiz. Ancak,  gevşek para politikası devam edeceğine inanılıyor.

EURUSD  4 ayın en düşük seviyesinde. Dollar  endeksi  rekor seviyelerde. Altın 1.560  seviyelerine çıktı. Para  Amerikan ve Alman tahvillerine akıyor. Sabah saatleri itibariyle  EURUSD  2674  kritik seviyesini  aşağı kırdı. Bu seviyenin bu saatlerde ( 08.15 )  bu fiyatları görmesi gerçekten çok tedirgin verici bir gelişme. Satış  poziyonlarını  tutuyoruz.  İlk hedef  2635. Daha sonra 1.2400 seviyelerinin ihtimaline bakıp karar vereceğiz. Artık, teknik olarak 1.2400  seviyeleri  mümkün. Ama bundan evvel bir tepki çıkışı olup olmadığına bakacağız. Daha yukarıdan tekrar  satış verilebilir.

4 saatlik EURUSD grafik 18.05

Günlük EURUSD grafik

Daily EURUSD grafik 18.05.2012